Profesyonel bir iş hayatına adım atın!

Finans Sektöründe Kariyer

By admin • 01 Temmuz 2011 • Filed in: Satış Temsilciliği

Finans sektöründe kariyer yapmak için bir çok farklı yol vardır. Üniversite ve dengi okullarda eğitim görerek mezun olabilir hatta yüksek lisans yaparak finans sektöründe ciddi bir kariyer sahibi olabilirsiniz. Ya da alanında uzman bir çok eğitim kurumunun “Finansal Piyasalar Eğitim Programlarından uzmanlaşmak istediğinize kaydolabilir, sertifika alarak kendinizi geliştirebilirsiniz. Tüm bu eğitim programlarının yanı günümüz teknolojisinin finansal piyasalara uyarlanmış en avantajlı versiyonu olan Forex Piyasası’nda bir yatırımcı olarak başlayıp, disiplinli ve istikrarlı bir eğitim/araştırma/yatırım süreci de sizi finans sektöründe tecrübeli bir yatırımcı olarak kariyer sahibi olmanızı sağlayacaktır.

Öncelikle niçin finans sektöründe kariyer sahibi olmak istediğinizi sorgulamalısınız. Çünkü finans sektörü oldukça stresli olmasının yanı sıra sağlam bir matematik becerisi gerektirmektedir. Ayrıca sosyoloji, tarih ve felsefe alanlarına da ilginiz olması gerekiyor. Çünkü finans alanında ister muhasebe seçin ister borsa/banka isterseniz finansal kontrolörlük , hepsinde de hem istatistik ve matematik -hatta geometri ve fizik-verilerini kullanacak hem de gündem takibi yapacaksınız, tüm bunlara ek olarak da tarihteki olaylar ve yansımaları hakkında bilgi sahibi olmak zorundasınız.

Söz konusu alanlara ilgili olanlar için son derece zevkli bir sektör olan finans sektörü son derece kazançlı bir sektördür. Özellikle Gerçek Finans olarak adlandırılan borsa ve banka alanında kariyer yapmak prestijli bir iş sahibi olmak ve iyi bir gelir etmek anlamına gelmektedir.

Finans sektöründe kariyer yapmak isteyenlerin, global gündemi daha rahat takip edebilmeleri için ingilizce düzeylerini de ilerletmeleri son derece önemlidir. Çünkü sadece ülke gündemini takip etmek finans sektöründe ilerlemek için yeterli değildir. Hatta farklı ülkelerin gündemlerini takip ederek sebep sonuç ilişkilerini incelemek, benzer olaylar ile karşılaşıldığında doğru karar verme ve analiz etme sürecini hızlandıracak, tecrübe sağlayacaktır.

Özetlemek gerekirse, finans sektöründe kariyer sahibi olmak için öncelikle sektörde uzmanlaşmak istediğiniz alanı belirlemeli ve bu alan ile ilgili kendinizi geliştirmelisiniz. Çeşitli eğitim programları, online borsa oyunları, hatta gözlemler bile gelişiminize katkı sağlayacaktır. Önemli olan disiplinli bir süreç geçirmeye adapte olabilmenizdir.

 

Leave a Comment

« | Home | »