Profesyonel bir iş hayatına adım atın!

İş Arayanlara Tavsiyeler ve İş Başvurusu Hakkında

By admin • 01 Temmuz 2011 • Filed in: Satış Temsilciliği

Günümüzde iki üniversite mezunu, iki ve daha fazla yabancı dil bilen, yüksek lisans yapmış, hatrı sayılır firma ve kuruluşlarda staj yapmış, yurt dışı tecrübesi olan insanlar dahi iş bulamamaktan yakınmaktadırlar. Elbette ki bunca meziyet iş arama sürecinde her zaman lehinize olacak, çok daha yüksek ücretli bir iş bulma şansınızı arttıracaktır. Ancak iş tecrübeniz ve eğitim durumunuz önemli olmaksızın, sizi talip olduğunuz işe yakınlaştıracak basit ama etkili faktörler bulunmaktadır.

Öncelikle eksiksiz bir öz geçmiş hazırlamalısınız. Çünkü sizi hiç tanımayan insanlara , söz konusu işin altından kalkabileceğinizi, pozisyona uygun olduğunuzu, işe kendinizden bir şeyler katabileceğinizi, uyumlu ve verimli olabileceğinizi hissettirmelisiniz. Yani işe kabul edilmeniz için siz de söz konusu işi yapabilecek potansiyel olduğuna inanmaları gerekmektedir. Bunu sağlamanın en etkili yolu ise etkili bir CV’ye yani öz geçmişe sahip olmaktır. Eğitim bilgilerinizin yanı sıra, katıldığınız seminerler, kurslar gibi kendinizi geliştirmek adına yer aldığınız tüm etkinlikler, yer aldığınız sosyal sorumluluk projeleri, daha önce ki iş deneyimleriniz, referanslarınız , hedefleriniz gibi bir çok veri etkili bir CV’de olması gereken bilgilerdir. Ancak önemli olan bir çok farklı işte çalışmış, farklı sektörlerde ki seminerlere katılmış olmak değil aksine bir alanda bilgi ve tecrübe birikimi yapmaktır. Yani bir sektör belirleyerek bir hedef edinmeli ve bu hedefe ulaşmak için kendinizi geliştirmelisiniz. Unutmayın iş başvurusunda bulunduğunuzda çok yönlü olmanız elbette ki bir artı olacaktır, ancak bunun yanında istikrarlı olduğunuzu göstermeniz de son derece önemlidir.

Bizzat veya internet üzerinden başvurduğunuz işe, sizin gibi onlarca insanın başvurduğunu göz önünde bulundurarak, niçin sizi seçmeleri gerektiğini bir düşünün. İşi size vermeleri için dikkat çekici bir noktada diğerlerinden bir adım önde olmanız gerekmektedir. Bunu daha net algılamak için ilan veren yetkililerin yerine kendinizi koyun. Siz sizi işe alır mıydınız? Niçin alırdınız? Empati yaparak eksiklerinizi daha net görebilirsiniz.

Unutmamanız gereken bir diğer önemli husus ise düzgün bir diksiyon, kendinden emin bir tavır , güler yüz , iyi ve ciddi bir giyim tarzı size ekstra avantaj sağlayacaktır.

 

Leave a Comment

« | Home | »