Profesyonel bir iş hayatına adım atın!

İyi Bir Satış Temsilcisi Hangi Özellikleri Taşımalı?

By admin • 01 Temmuz 2011 • Filed in: Satış Temsilciliği

Satış temsilcisi olarak başarılı satışlar yapıp iyi bir kariyer yapabilmek için bazı özelliklere sahip olmak gerekmektedir. İşte iyi bir satış temsilcisinin sahip olması gereken özellikler;

  • Başarılı bir satış temsilcisi öncelikle çalıştığı şirket hakkında detaylı bilgiye sahip olmalıdır. Şirketin tarihçesi, misyon ve vizyonu, kuruluş amacı, başarıları, başarısızlıkları, sektörde ki yeri, sektöre kattıkları, hizmet alanları, faaliyetleri, sektörde “ilk” olan hizmet veya ürünleri , gelecek hedefleri gibi bir çok konuda detaylı bilgi sahibi olmalıdır. Çünkü, satış temsilcisinin temsil ettiği şirketin misyonuna uygun hareket edebilmesi ve aynı vizyonu paylaşması için meraklı ve araştırmacı olması gerekmektedir.
  • İyi bir satış temsilcisi çalıştığı sektörü iyi analiz edebilmelidir. Sektörde ki en son gelişmeler göz önünde bulundurulduğunda , satışını yapmakla yükümlü olduğu ürün veya hizmetlerin sektörde ki yerini iyi analiz edebilmelidir. Satışını yapmakla yükümlü olduğu ürün/hizmet hakkında da detaylı bilgiye sahip olmak satış temsilcisinin başarılı satışlar yapması açısından son derece önemlidir. Çünkü bir ürünü/hizmeti satabilmek, onu çok iyi tanımak, en iyi özelliklerini ön plana çıkarabilecek tanıtımlar yapmakla mümkündür. Bu noktada rakip şirketler ve sundukları ürün ve/veya hizmetler de devreye girmektedir. Satış temsilcisinin başarılı satışlar yapabilmesi için rakip şirkete ait ürünler/hizmetler hakkında da detaylı bilgiye sahip olması, kendi ürünü/hizmetinin daha iyi özelliklerini ön plana çıkarabilmesi ve satışını yaptığı ürün/hizmetin niçin tercih edilmesi gerektiği konusunda detaylı ve ikna edici bilgiler verebilmesi için oldukça önemlidir.
  • Daha fazla satış yapmak için çok sayıda insana ulaşması gereken satış temsilcilerinin oldukça sosyal olmaları kazançlarını arttıracak önemli bir faktördür. Bu noktada iyi bir satış temsilcisi sosyal olmak zorunda ve tanıdığı insan sayısını sürekli arttırmak zorundadır. Bunun sebebi daha fazla potansiyel müşteriye ulaşmak ve zaman zaman da başka insanlar aracılığıyla satış yapabilecek müşterilere ulaşmaktır.
  • İyi bir satış temsilcisi sıcak kanlı, sempatik, ikna kabiliyeti yüksek, diksiyonu düzgün, iyi giyimli, kültürlü, ilgili ve tatlı dilli olmalıdır. Bunun yanı sıra insanlarla diyalog kurabilmesi için siyasetten spora kadar bir çok alanda gündemde ki son gelişmelerden haberdar olmalıdır.
  • Son olarak iyi bir satış temsilcisi potansiyel müşterilere güven verebilmek için kendinden emin görünmelidir. Çünkü güven satışı direkt olarak etkileyebilecek en önemli faktördür.
 

Leave a Comment

« | Home | »