Profesyonel bir iş hayatına adım atın!

Satış Temsilcisi Nedir?

By admin • 01 Temmuz 2011 • Filed in: Satış Temsilciliği

Üreticiler ile tüketici ve perakendeciler arasındaki ürün ve hizmet döngüsünü sağlayan , amacı temsil ettiği şirketin ürün veya hizmetini en iyi şekilde tanıtımını ve satışını yapmak olan meslek sahiplerine satış temsilcisi denilmektedir.

A’dan Z’ye her ürün ve hizmetin tanıtımını yaparak satılmasını sağlayan satış temsilcileri için bulundukları sektöre göre farklı çalışma koşulları söz konusudur ve farklı isimler alırlar. İlaç ve diğer tıbbi ürünlerin tanıtımını yapan satış temsilcilerine Tıbbi Mümessiller; bankaların kredi kartı, bireysel emeklilik ürünleri gibi banka ürünlerinin tanıtım ve satışını yapan satış temsilcilerine Doğrudan Satış Temsilcileri; cep telefonu hatları, internet paketleri, çeşitli sağlık ürünleri gibi ürünleri telefon ile müşterilere tanıtımını yapan satış temsilcilerine ise , Home Agent olarak da bilinen Telefondan Satış Temsilcileri denilmektedir.

Kendilerine verilen bölge sınırları dahilinde çalışan satış temsilcileri, potansiyel müşterileri ziyaret ederek, çalıştıkları şirketin ürün veya hizmetlerinin tanıtımını yapar, ürün numuneleri, kataloglar ve benzer eşantiyon ürünleri potansiyel müşterilere dağıtarak, söz konusu ürün veya hizmeti satmaya çalışırlar. Satış temsilciliği sürekli insanlar ile iletişim halinde olunması açısından oldukça zor bir meslektir. Ancak çalışma saatlerinin esnekliği, ofis dışında çalışma, şirket tarafından verilen araba, eğitim seminerleri sebebiyle sürekli farklı şehir ve bölgeleri görme fırsatı gibi avantajları sebebiyle tercih edilen satış temsilciliği ekseriyetle özgür bir iş sahibi olmak isteyenler tarafından tercih edilmektedir.

Maaş, maaş + prim , maaş + komisyon veya sadece prim ile çalışan satış temsilcileri temsil ettikleri şirketin misyon ve vizyonuna uygun hareket eden, pazarlama ve ikna kabiliyeti yüksek, düzgün giyimli, diksiyonu düzgün, kültürlü, sosyal, güven veren, satışını yapmakla yükümlü olduğu ürünün tüm özelliklerini bilen, rakip şirket ve ürünlerini tanıyan, sektörde ki gelişmeleri yakından takip eden, pratik düşünebilen, güler yüzlü ve güven verici olmalıdır.

Satış temsilciliği konuşma kabiliyeti ve sabır gerektiren bir meslektir. Çünkü kapı kapı dolaşarak yabancı insanlara ürün veya hizmet tanıtımı yapmanın zorluğu ve stresi herkesin altından kalkabileceği bir meziyet değildir.

Comments

merhaba hastanelere gıdıp urunleri ve hızmetlerımızı genel olarak anlatıyorum tıbbi cihaz agırlıkta fakat 6 ay gectı hala herhangı bır hastaneye urun satamadımsırketımın cok kazanmasını ıstıyorum hastane hastane gezıyorum azmımden bır ufacık bır sey kaybetmedım hala ısrarla urunlerımızı almaları ıcın ıkna etmeye calısyorum fakat sıhırlı degnek mısalı bır sonuc yok bana tavsıyelerde bulunursanız cok mutessekır olurum.

 

Leave a Comment

« | Home