Profesyonel bir iş hayatına adım atın!

Telefonda Satış Temsilciliği ve Satış Teknikleri

By admin • 01 Temmuz 2011 • Filed in: Satış Temsilciliği

Satış temsilciliği mesleğinin belki de en zorlu olan şekli Telefonda Satış Temsilciği’dir. Çünkü satmakla yükümlü olduğunuz ürün veya hizmetin tanıtımını yapmak için vaktiniz son derece kısıtlıyken , beden dilinizi kullanma fırsatınız yoktur . Ve karşınızda ki insanın daha önce hiç görmediği birisinden ürün satın almasını sağlamanız gerekmektedir.

Belli başlı püf noktalarıma dikkat edilip , planlı çalışıldığında en zorlu potansiyel müşteriye dahi telefonda ürün satmak mümkündür. Bunlara bir göz atalım;

  • Potansiyel müşteriler hakkında ne kadar çok bilgi sahibi olursanız, size verecekleri cevaplara daha hazırlıklı olursunuz. Her şeyden önemlisi ise aradığınız ,insanın ihtiyaçları ve gelir düzeyi hakkında bilgi sahibi olursanız çok daha doğru yaklaşımlar gösterebilirsiniz. Ayrıca aradığınızda yetkili biriyle görüşüp görüşmediğinizi teyit ettirmeniz sizin lehinize bir davranış olacaktır. En azından dakikalarca ürün tanıtımı yaptıktan sonra karşınızdaki insanın yetkili olmadığını öğrenmek gibi bir hayal kırıklığına uğramamış olursunuz.
  • Telefonda görüştüğünüz potansiyel müşterilere de kendinize de saygılı olmalısınız. İnsanlar önemli olduklarını hissettiklerinde daha ciddi kararlar vermeye meyilli olurlar. Telefonda görüştüğünüz yetkili biri olmasa bile saygılı davranmaya özen göstererek en azından bir yetkili ile görüşmeyi garantilemiş olursunuz. Çünkü saygısız davrandığınızda sizi yetkili birisine bağlayacak olan çalışan buna gerek görmeyebilir.
  • Ürün satın alabilecek kadar yetkili olan birisi ile görüştüğünüzde yine saygılı olmalısınız ve karşınızdaki yetkiliye saygı duyduğunuzu, profesyonel olduğunuzu ve size güvenebileceğini hissettirebilmeniz gerekir. Bunu da tanıtıma başlamadan önce potansiyel müşterinin söz konusu tanıtım için müsait olup olmadığını sorarak, karşınızdakinin konuşmasını bölmeyerek yapmalısınız.
  • İnsanlar telefon görüşmelerinde yüz yüze görüşmelere nazaran daha çabuk sıkılırlar. Dolayısıyla ürün tanıtımınızı kendinizden emin bir ses tonuyla 30 saniyeyi geçmeyecek bir süre içinde yapmalısınız. Ayrıca potansiyel müşterinin size soracağı sorulara hazırlıklı olmalı ve fazla düşünmeden cevap verebilmelisiniz. Ancak karşınızdakinin sözünü kesmemeye özen göstermeniz gerektiğini de unutmamalısınız.
  • Telefonda satışın en önemli hususlarından birisi de potansiyel müşterinin vereceği cevaplara hazırlıklı olmaktır. Siz tanıtımınızı yaptınız ancak potansiyel müşteri bir şekilde olumsuz cevap verdiği zaman buna hazırlıklı olmalı ve müşteriye ürününüzü satmak için uygun bir cevap verebilmelisiniz.
  • Potansiyel müşteri ile saygılı bir diyalog kurdunuz, tanıtımınızı bitirdiniz ve artık işi sonuçlandırma noktasındasınız. Potansiyel müşterinizin durumunu ve şartları göz önünde bulundurarak uygun bir teklif yapmalı ve asla size belirtilen şartların dışında , potansiyel müşteriyi zorlayacak ve vazgeçirecek teklifler yapmamalısınız.
 

Leave a Comment

« | Home | »